Мета: повторити і закріпити основні поняття,
вміння, навички; формувати і розвивати пізнавальний інтерес, зацікавленість
учнів та їх творчість.
Тип уроку: урок-гра.
Обладнання: картки із завданнями,
електронна таблиця.
Девіз уроку: « Через гру та
творчість до пізнання!»
ХІД УРОКУ
Добрий день, шановні
друзі та гості!
Сьогоднішній урок у
нас дещо незвичайний. Це — урок-гра «Показуха», яка сьогодні
присвячена інформатиці.
Коли виникає потреба
виручити друга з біди (а що є справжньою бідою, як не те, коли тебе викликали
відповідати, а в голові — жодної розумної думки), тут і настає зоряний час
справжньої «показухи». Друзі поспішають на допомогу. Хто жестами, а хто
мімікою намагається допомогти і щось підказати. І деколи їм це зовсім непогано
вдається.
Сьогодні ми
подивимось, яких успіхів досягли наші учасники у цьому жанрі учнівського
мистецтва. Але щоб підказувати на уроках комусь іншому, треба насамперед самому
мати знання. Тому наш конкурс назвемо «Показуха +...». У грі беруть участь
команди 10 класу.
За ходом гри
слідкуватиме рахункова комісія, що лічитиме зароблені командами бали та
стежитиме за часом, відведеним для конкурсів, а також оператора ЕОМ, який
заноситиме дані до електронної таблиці і ми на екрані будемо спостерігати за
ходом змагання.
Усі приготування
зроблено, тепер можна і познайомитися.
Але як же можна
знайомитися, коли у наших команд немає назв? Оголошую перший етап нашої гри —
«Називалки». Представники команд, які мають найкращі художні здібності,
зображують на дошці зашифровану назву своєї команди, не використовуючи букв
так, щоб глядачі змогли відгадати цю назву. За відгадану назву команда отримує
2 бали. Приклади назв команд: «Комп'ютер», «Олівці», «Інтернет», «Файл»,
«Мишки» таін.
Поки художники
працюють, перевіримо інтелектуальні здібності інших учасників під час конкурсу «Бліц».
За 1 хвилину вам потрібно правильно відповісти на якомога більшу
кількість запитань. Одна правильна відповідь — 1 бал. Запитання можна
пропускати, а якщо залишиться час, повертатися до них.
Запитання першій команді
1. Назвіть пристрій ПК, що виконує програму. (Процесор.)
2. Згідно з двійковим
кодуванням скільки байт займає в пам'яті 1 символ?
(1 байт.)
3. Які основні
пристрої комп'ютера? (Монітор, клавіатура, процесор, пам'ять.)
4. Назвіть пристрій виведення інформації,
розташований на робочому місці учня. (Монітор.)
5. Скільком байтам
дорівнює 2 Кб? (2048 байт.)
6. Назвіть
стандартний пристрій введення. (Клавіатура.)
7. Як називається
послідовна сукупність з восьми 0 та 1? (Байт.)
8. Як називається
гнучка пластина, вкрита магнітним шаром, що використовується для збереження
інформації? (Дискета.)
9. Який інтерфейс має ОС Windows-9X? (Графічний.)
10. Як називається
область даних на диску, що має ім'я? (Файл.)
11. Як за розмірами
розрізняються гнучкі магнітні диски? (3,5" і 5,25".)
12. Назвіть пристрій
для введення графічної інформації. (Сканер.)
13. Ємність дискети
3,5". (1,44 Мб.)
14. Які існують типи
внутрішньої пам'яті? (ПЗП, ОЗП, ППЗП, kesh, регістри.)
15. Призначення
клавіші Esc. (Відміна виконання
команди.)
16. Що таке швидкодія
процесора? (Кількість елементарних операцій за одиницю часу.)
Запитання другій команді
1. Тип принтера, який
виконує найякісніший та найшвидкий друк? (Лазерний.)
2. Скільки біт займає
в пам'яті комп'ютера 1 символ? (8 біт.)
3. Назвіть пристрій введення інформації,
розташований на вашому робочому місці. (Клавіатура.)
4. Скільком байтам
дорівнює 10 Кб? (10240 байт.)
5. Яка ємність CD-ROM? (650—700 Мб.)
6. Що таке роздільна
здатність екрану? (Кількість точок по горизонталі і вертикалі.)
7. Інша назва
жорсткого диску. (Вінчестер.)
8. Складові
обчислювальної системи. (Апаратна та програмна.)
9. Призначення
клавіші Enter. (Введення команди, перехід на інший рядок.)
10. Як називається
диск, з якого можна завантажити ОС комп'ютера? (Системний.)
11. Які розширення
мають виконувані файли? (.com, .exe, .bat.)
12. Структура
процесора. (АЛП, ПК.регістри.)
13. Маніпулятор, який
використовується в комп'ютерних іграх. (Джойстик.)
14. Мінімальна
одиниця кодування. (Біт.)
15. В якому році
створена перша в континентальній Європі ЕОМ? (1951 р.)
16. Програма, яка дає
змогу опрацьовувати тексти. (Текстовий редактор.)
Підіб'ємо підсумки
конкурсу. (Виступ членів комісії.)
А зараз подивимося, що
намалювали наші художники. Давайте відгадаємо назви команд.
Рахункова комісія
повідомляє результати. (Виступ членів комісії.)
От ми вже й знайомі.
Думаю, учасники готові до складніших «показушних» завдань.
Оголошую другий етап
гри — «Показалки».
Один учасник команди
має показати мімікою і жестами деяке слово, а іншим учасникам слід це слово
відгадати. Ваша перемога — у ваших руках. Час показу — ЗО с. За правильно назване слово — 2 бали. (Слова для
показу: процесор, оперативна пам'ять, форматування, запис на диск, зависання
комп'ютера.) (Виступ команд.)
(Оголошення результатів.)
А зараз ми перевіримо
художньо-музичні здібності наших учасників.
Наступний етап гри — «Малювалки».
Учасникам гри
доведеться намалювати пісню. Правила майже такі самі. Один учасник отримує
текст відомої пісні і малює на дошці її назву або зміст. Головне, щоб решта
учасників його команди змогли назвати цю пісню або хоча б рядок з неї. Ніяких
слів, чисел писати не можна. Єдина підказка — у словах кожної пісні є числа. Якщо команда не відгадала пісню, то
вона повинна буде її виконати. На
«малювалки» відводиться 30 с. За відгадану пісню — 5 балів.
(Назви пісень: «Мій телефон 911»,
«Жили у бабусі два веселих гуси ».)
(Виступ команд.)
Шановна рахункова
комісія! Поділіться своїми враженнями щодо музичних здібностей наших команд. (Виступ
членів комісії.)
Наступний конкурс
називається «Отакої!..». Кожна
команда, бажаючи виграти, може «підсунути свиню» команді суперників у вигляді
слова, яке ті повинні показати глядачам. Глядачі відгадають слово — команда отримує
5 балів. Коротеньке нагадування: кожне слово має стосуватися інформатики і на
його показ відводиться 30 с Наприклад, Дерево каталогів можна показати так: кілька учнів тримаються
за руки. Перший стоїть на повний зріст, наступний трошки присів і т.д. Щоб показати
мережу Інтернет, учні стають колом і беруться за руки.
(Виступ команд.)
А зараз ми перевіримо
вашу ерудицію. Оголошую конкурс «Ерудит». Ваше завдання — з поданих слів за 1
хвилину скласти кросворд. Чим більше перетинів у вашому кросворді — тим вищий
бал.
Слова для кросворду:
Клавіатура, модем,
дискета, байт, принтер, вінчестер, плотер, гігабайт, біт, сканер, процесор,
форматування, інформатика, мегагерц, Інтернет.
(Підбиття підсумків
конкурсу.)
Кожну команду очолює
капітан. Давайте перевіримо їхній артистизм.. Наступний конкурс «Хто
кращий». Завдання капітанів — показати всі рухи, які будуть названі,
додаючи їх до попереднього. Завдання:
• включити комп'ютер;
• відкрити текстовий редактор;
• спробуйте одночасно вставити папір в принтер
для друку готового документа;
• щоб не сумувати, слухайте музику;
• не витрачаючи часу, копіюйте файли на
дискету.
Запитання: з якою операційною
системою ці задачі можна виконувати одночасно?
(Виступи капітанів.
Підбиття підсумків конкурсу.)
Розпочинаємо фінал.
Він має назву «Обганялки». На дошці написано по 10 слів для кожної
команди. Один учасник команди їх бачить, решта — ні. Він повинен показати за 2
хвилини ці слова своїм товаришам, а вони — назвати їх. За кожне назване слово
— 1 бал. (Виступ команд.)
Слова для показу:
І команда
1. Дисплей.
2. Арифмометр.
3. Мишка.
4. Дисковод.
5. Перфокарта.
6. Пароль.
7. Графічний
редактор.
8. Архівація.
9. Джойстик.
10. Принтер.
II команда
1. Клавіатура.
2. Рахівниця.
3. Дискета.
4. Модем.
5. Вмикач.
6. Текстовий редактор.
7. Інсталяція.
8. Трекбол.
9. Сканер.
10. Коврик для мишки.
(Виступи команд.)
Все, фініш! Слово
рахунковій комісії для привітання командам та оголошення переможців, а також
оператору, який графічно на екрані підтвердить правильність підрахунку,
побудувавши діаграму.
На жаль, гра
закінчилася. Думаю, сьогодні всім було весело.
(Нагородження
переможців і учасників.)
До побачення!
Немає коментарів:
Дописати коментар